.: Więźniowie Majdanka |
|
![]() Dokumenty więźniów
Hitlerowska policja perfidnie zapewniała przyszłe ofiary o korzyściach wynikających z rzekomego przesiedlenia na tereny Polski.
Podobne metody wykorzystywano w stosunku do Żydów kierowanych na Majdanek z Francji, Belgii, Holandii, Grecji, Niemiec i Węgier. Od pierwszych dni 1943r przybywały duże transporty polskich więźniów politycznych z więzień gestapo w Lublinie, Warszawie, Lwowie, Radomiu, Białymstoku, Łomży i innych miastach.
Wkrótce zaczęły napływać ofiary masowych aresztowań przeprowadzonych przez tak zwane oddziały Einsatzgruppen na Białorusi i Ukrainie. Były to głównie kobiety i dzieci. Po likwidacji getta warszawskiego i stłumieniu zbrojnego powstania Żydów,
Pod koniec 1943 roku i w początkach 1944 przybywają na Majdanek liczne transporty więźniów z obozów koncentracyjnych w Buchenwaldzie, Dachau, Neuengamme, Mauthausen, Sachsenhausen i Ravensbrück. Na skutek nieludzkich warunków i ciężkiej pracy w różnych zakładach przemysłu zbrojeniowego większość z nich była w stanie całkowitego wyczerpania, wielu nieuleczalnie chorych. W wymienionych transportach obok Polaków znajdowali się: Rosjanie, Francuzi, Holendrzy, Włosi, Norwegowie, Albańczycy, Jugosłowianie. Z obozu w Ravensbrück deportowano na Majdanek: Polki, Rosjanki, Holenderki, Dunki, Francuzki, Belgijki, Jugosłowianki i Norweżki. Ostatnie miesiące okupacji przyniosły nowe akcje pacyficzne i represyjne w południowo-wschodnich powiatach Lubelszczyzny. Aresztowanych koncentrowano w obozach przejściowych w Biłgoraju, Zwierzyńcu i Budzyniu, skąd przesyłano do obozu na Majdanku. Podobnie jak i w poprzednich okresach, Majdanek był miejscem deportacji więźniów z więzienia na Zamku Lubelskim. Na podstawie posiadanych materiałów ustalono, ż w obozie na Majdanku więziono przedstawicieli ponad 50 narodowości z prawie 30 państw.
Najliczniejszą grupę narodowościową stanowili Żydzi, następnie Polacy, Rosjanie, Białorusini i Ukraińcy. W wielkiej masie uwięzionych znaleźli się ludzie różnych warstw społecznych, poglądów, politycznych, religii i zawodów. |
|