Eksterminacja - wstęp
3.11.1943 - "Krwawa Środa"
Cyklon B
Komory gazowe
Komora prowizoryczna
Bunkier
Selekcja i gazowanie
Komory na I międzypolu
Komora w krematorium
Ruchoma komora
Liczba ofiar












Komory na I międzypolu
|
W celu zatarcia wszelkich śladów, wycofująca się załoga obozu podpaliła krematorium. W ekspertyzie z 4-23 sierpnia 1944 wykonanej przez Polsko-Sowiecką Komisję do Zbadania Zbrodni popełnionych na Majdanku czytamy, że: "wszystkie drewniane elementy budynku [krematorium] uległy spaleniu [...] Po pożarze zachowały się tylko ceglane, betonowe i żelbetonowe obiekty i części budynku, w tym: [...] betonowe pomieszczenie komory gazowej z żelbetonowym stropem i dwoma okienkami obserwacyjnymi od strony składnicy ciał"
W ekspertyzie tej podaje się, że takowa komora istniała, nie wiadomo jednak na jakiej podstawie to stwierdzono. W relacjach byłych więźniów nie ma wzmianek o komorze w krematorium, także na planach budowy "nowego krematorium" pomieszczenie to zaznaczone jest jako składnica ciał. Nawet szef krematorium w zeznaniach złożonych przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Krakowie nie wspomina jakoby w krematorium znajdowała się komora gazowa.
W kolejnej ekspertyzie wykonanej w 1945 r. podano, że w obozie było 6 komór a nie 7, tym samym zrezygnowano z twierdzenia jakoby pomieszczenie w krematorium było komorą gazową.
Do niedawna w Państwowym Muzeum na Majdanku w niniejszym pomieszczeniu znajdowała się tablica informująca o tym, że mordowano tu więźniów z Sonderkommanda oraz więźniów przywiezionych z zamku lubelskiego przy pomocy cyklonu B. Obecnie tablicy tej już nie ma. Wychodzi na to, że pogląd o nie istnieniu komory w krematorium wziął górę.
Nowe krematorium - po wyzwoleniu
|
 |
Strzałką zaznaczone pomieszczenie interpretowane jako komora gazowa
|
 |
 |
Po lewo - człowiek stojący w drzwiach domniemanej komory gazowej
|
Widoczna tablica informowała o istnieniu komory w niniejszym pomieszczeniu, obecnie tablicy tej już nie ma
|
.jpg) |
Nie do końca zostało wyjaśnione istnienie ruchomej komory gazowej w obozie na Majdanku. Wspomina o niej m.in. dr Hanna Narkiewicz-Jodko na procesie funkcjonariuszy załogi Majdanka w Düsseldorfie, a także Alexander Donat, który widział na terenie obozowego Fahrtbereitschaft krytą ciężarówkę używaną - według niego - do zabijania ludzi tlenkiem węgla. Wzmianki o niej można znaleźć także w kilku innych relacjach byłych więźniów.
Więcej informacji o gazowaniu w ruchomych komorach gazowych w dziale poświęconym obozowi zagłady w Chełmnie n/Nerem [Obozy zagłądy - Chełmno]
- - - - - - - - - - - -
<-powrót | w górę