.: Biogramy
Strona główna
Aktualności
Historia obozów
Władze zwierzchnie
Obozy zagłady
Obozy
    koncentracyjne
KL Lublin (Majdanek)
   Obóz
    Założenia i budowa
    Organizacja obozu
    Obsada stanowisk
    FKL
   Podobozy
   Więźniowie
    Oznaczenia
    Funkcyjni
    Samopomoc i
      konspiracja
   Ucieczki
   Warunki bytowania
   Eksterminacja
   Grabież
   Kalendarium
   Obóz NKWD
   Procesy zbrodniarzy
   Muzeum
   Galeria
   Zdjęcia archiwalne
   Zdjęcia współczesne
Biogramy
Eksperymenty
Dokumenty
Słowniczek obozowy
Filmy
Czytelnia
Autorzy
Linki
Bibliografia
Subskrypcja
Wyróżnienia
Księga gości










A|B|C|D|E|F|G|H|J|K|L
M|N|O|P|R|S|T|U|V|W|Z




Vaernet/Jensen Carl Peter (1893-1965) - SS-Sturmbannführer. Urodzony 28.04.1893 r. w Astrup, z pochodzenia Duńczyk. W 1923 r. ukończył medycynę na Uniwersytecie w Kopenhadze. W 1942 r. przyjeżdża do Niemiec, zmienia nazwisko na Vaernet i obiecuje sukcesy w badaniach nad hormonami. Naczelny lekarz SS Ernst Grawitz poleca go Himmlerowi. Szef biura Grawitza, Helmut Poppendick przedstawia go Głównemu Urzędowi Gospodarki i Administracji (WVHA). Zatrudniony w Pradze w zakładach farmaceutycznych. W Buchenwaldzie przeprowadzał doświadczenia z hormonami męskimi na niemieckich więźniach homoseksualistach. Próbował leczyć homoseksualizm poprzez wstrzykiwanie syntetycznych hormonów do męskich jąder. Zmarł 25.11.1965 r. w Buenos Aires.

Vetter Helmut (1910-1949) - SS-Obersturmführer. Urodzony 21 marca 1910 r. Członek Członek NSDAP (nr partyjny 5393805) i SS (nr ewidencyjny 126917). Służył w kilku obozach koncentracyjnych m.in. Dachau, Auschwitz-Birkenau i Mauthausen-Gusen. Wykonywał eksperymenty medyczne w kilku obozach (był przedstawicielem firmy IG-Farbenindustrie, na zlecenie której testował na więźniach leki), dokonywał selekcji oraz uczestniczył w egzekucjach więźniów. W roku 1947 r. Vetter został skazany przez amerykański Trybunał Wojskowy w Dachau w jednym z procesów załogi Mauthausen na karę śmierci. Wyrok wykonano przez powieszenie w więzieniu w Landsbergu 2 lutego 1949 r.

Villain Hermann Karl Heinz (1921-) - SS-Rottenführer. Urodzony 1.02.1921 r. w Rheinsbergu w Brandenburgii. Syn robotnika Karla Villaina i Elsy Schlagel. Naukę ukończył w 1938 r. egzaminem czeladniczym. Członek SS od 1938 r. Od 1938 do 1939 r. w załodze wartowniczej w Sachsenhausen, następnie od 1940 w Auschwitz. Na Majdanku od listopada 1941 r. gdzie pełnił funkcję Feldführera. Po wojnie mieszkał w Monachium. Sądzony w Düsseldorfie w procesie 15 członków załogi KL Lublin gdzie został skazany na 6 lat więzienia..

Volkmann Kurt Heinrich Robert (1911-) – SS-Untersturmführer. Urodzony 13.11.1911 r. w Grimmen, z zawodu urzędnik. Między 1.01.1931 a 1.11.1931 r. należał do paramilitarnej organizacji „Stalowy Hełm”. Członek NSDAP od 1.05.1937 r. (nr partyjny 4 407 301) oraz SS od 1.11.1933 r. (nr ewidencyjny 215 329) z przydziałem do 9. pułku Allgemeine-SS z siedzibą dowództwa w Szczecinie. Od 27 września do 6.11.1938 r. był w składzie 2. pułku SS-Totenkopf „Brandenburgia”, stacjonującego w KL Sachsenhausen. Jako rezerwistę SS wcielono go ponownie do tej jednostki 6.09.1939 r., skąd 5.10.1939 r. przeniesiono go do 3. Pułku Policyjnego SS. 14.11.1939 r. wszedł w skład załogi SS KL Sachsenhausen, a 12.10.1940 r. został etatowym funkcjonariuszem SS-WVHA w Oranienburgu. 5.06.1943 r. odkomenderowano go do KL Lublin, gdzie objął dowodzenie 4. kompanią wartowniczą, a w sierpniu tegoż roku stanął na czele 3. kompanii w tym obozie. Stanowisko to piastował do 22.07.1944 r., po czym został skierowany do sztabu komendantury KL Stutthof, gdzie od 1.08.1944 r. pełnił funkcję dowódcy pododdziału wartowniczego. W okresie między 19.08.1944 a 4.04.1945 r. był kierownikiem podobozu „Pölitz” w Policach, należącego do tegoż obozu. Odznaczony m.in. Medalem za Aneksję Czechosłowackich Sudetów.

- - - - - - - - - - - -
<-powrót | w górę

© Copyright Szycha (2004-2013)